Centar za posjetitelje
Lugareva kuća

Evo još jednog, najmlađeg, našeg uspjeha u promišljanju i interpretiranju prirodnih ljepota Hrvatske. Centar za posjetitelje "Lugareva kuća" u Nacionalnom parku Krka otvoren je za posjetitelje 2016. godine.

Dok Krka, krška ljepotica, koja se kod Šibenika ulijeva u more, kod posjetitelja budi ushit i pitanja, izložba u nekadašnjem domu lugara nudi pojašnjenja i pripovijeda o isprepletenosti života u vodi i na kopnu. Suživot tih dvaju ekosustava poziv je čovjeku da ih ne poremeti. Štoviše, naša interpretacija u Lugarevoj kući želi posjetitelje nadahnuti na zavjet čuvara prirode, što je još jedan od pristupa koje smo pionirski uveli u Hrvatskoj.

Opis:

Centar za posjetitelje "Lugareva kuća", smješten u slikovitoj kanjonskoj dolini Nacionalnog parka Krka, potiče svijest o vrijednosti i zaštiti šuma, a posebice o autohtonoj šumskoj zajednici hrasta medunca i bijeloga graba. Inovativnom i zaigranom stalnom izložbom, tematskom stazom i dječjim tematskim igralištem, Lugareva kuća poziva lokalno stanovništvo i posjetitelje na ugodno, zabavno i sigurno istraživanje i rekreiranje na putu od Stinica kod Visovca prema Roškom slapu i Oziđanoj pećini.

Nekada doista dom lugara, ovo mjesto prezentira i interpretira autohtone vrste šumskog ekosustava, posebno zajednice hrasta medunca i bijelog graba, stvarajući sugestivnu atmosferu u kojoj je suvremeni čovjek, usprkos nerijetkoj udaljenosti od nje, trajno povezan s prirodom. Posjetitelj je pozvan da u aktivnom susretu s izlošcima bude njezin "čuvar" i "zaštitnik", zbog čega je posjet Centru posebno važan i nadahnjujući za djecu. A njima se "Lugareva kuća" ponajprije obraća i vizualnim identitetom, čiji su ključan dio starinski, uvijeni, pravi "lugarski" brkovi.

Realizacija projekta "Lugareva kuća" započela je 2014. godine te je Centar otvoren za posjetitelje 2016. godine. U realizaciji bili smo zaduženi za muzeološke koordinacije produkcije, razvoja tekstualnog i vizualnog sadržaja.

Vrsta usluge/ dokumentacije:
Definirana muzeološka koncepcija (muzeološko izvedbeno rješenje stalne izložbe)
     Cjeloviti muzeološki program
     Razrada izložbenih elemenata
     Kratak tehnički opis
     Troškovnik Interpretacijski tekstovi
     Likovni postav - grafički dizajn
     Likovni postav - produkt dizajna
     Likovni postav - dizajna rasvjete
Knjiga realizacije razvoja sadržaja stalne muzejske izložbe

Klijent: Ministarstvo zaštite okoliša i prirode / Javna ustanova Nacionalni park Krka

Razdoblje: 2013. – 2014. / 2014. – 2016.

Koautori:

Dragana Lucija Ratković Aydemir, projektni menadžer i muzeolog - interpretator / Muze d.o.o. Zagreb
Vedran Kasap, produkt dizajner / Clinica Studio d.o.o. Zagreb
Vladimir Končar, IT i multimedija dizajner / Revolucija Dizajna d.o.o. Zagreb
Vanja Cuculić, grafički dizajner / Studio Cuculić, Zagreb
Igor Pauška, dizajner rasvjete / Zagreb

Članovi radnog tima:

Lea Fujs, muzeolog - interpretator / Muze d.o.o. Zagreb
Zagorka Gligora Zeman, urednik interpretacijskih tekstova, vanjska suradnica / Muze d.o.o. Zagreb
Selma Kanazir, pisac interpretacijskih tekstova / Muze d.o.o. Zagreb

Neven Matočec

Ilustracije: